İSTANBUL KİTAP FUARI'NI NEDEN ZİYARET ETMELİSİNİZ?

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile, 1982’den bu yana düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, her yıl yarım milyona yakın kitapseveri fuar katılımcıları ile bir araya getirdi. 2-10 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek fuarı, takviminize eklemeyi unutmayın!

Tüyap İstanbul Kitap Fuarı için size hatırlatmamız gereken bazı heyecan verici ayrıntılar:
 
 

En Güncel Yayınlar

En son çıkan kitapları fuar alanında bulabileceksiniz! Geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışından 998 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılımıyla gerçekleşen fuar, yeni yayımlanmış veya tanıtımı yapılmış ancak geniş kitlelere ulaşmamış eserlere de ev sahipliği yaptı. Yeni yazarları ve yayınları keşfederek edebiyat dünyasında güncel kalmak ve kitap koleksiyonunuzu yenilemek için mükemmel bir fırsat sizi bekliyor.

Yüzlerce Yazar

Kitap fuarları, yazarların okurlarıyla buluştuğu ve imza günleri düzenlediği özel etkinliklere ev sahipliği yapmakta. 2023 yılında kitapseverler 400’den fazla kültür etkinliği ve 5000’den fazla imza gününde yazar ve şairlerle bir araya geldi. Sevdiğiniz yazarlarla birebir iletişim kurma ve onlardan eserleri hakkında daha fazla bilgi alma fırsatını kaçırmayın!

Bir İstanbul Kitap Fuarı Geleneği: Onur Yazarı

2024 yılında TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu tarafından, çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen isimlerinden Yalvaç Ural, 41. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın “ Onur Yazarı” olarak belirlendi. Yalvaç Ural'ın masalsı dünyası ve çocuk ve gençlik edebiyatına yaptığı katkılar bu sene fuarın ana eksenini oluşturacak. Fuar, Yalvaç Ural’ın katılımıyla düzenlenecek kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapacak.

Fuarın Ana Teması ise, “Çocukluk Şenliktir!” olarak belirlendi. Yalvaç Ural'ın eserlerinden de ilham alarak, 41. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda hayal gücünün ve keşfin altın çağı olan çocukluğun önemi ve değeri kutlanacak. Fuar kapsamında düzenlenecek etkinliklerde, çocukların zihinsel ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunacak, onları okumaya teşvik edecek ve hayal güçlerini özgürce kullanmalarına imkân tanıyacak faaliyetler de yer alacak.

Geçmiş yıllardaki onur yazarlarımız ve temalarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Dopdolu Bir Etkinlik Programı Sizleri Bekliyor

Edebiyat dünyasının önde gelen yazar ve şairlerinin bilgi birikiminden faydalanmak için çeşitli etkinlikler sizleri bekliyor. Dokuz gün boyunca şiir dinletisi, söyleşi ve panel gibi kültürel etkinliklerle eşsiz bir deneyim yaşayabilir ve edebiyat dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz. Atölye çalışmaları ve tiyatro gösterileri gibi etkinliklerle keyifli vakit geçirebilir, kitap alışverişinin yanı sıra eğlenceli deneyimler de yaşayabilirsiniz.

2023 Yılında Gerçekleşen 40. İstanbul Kitap Fuarı Öne Çıkan Etkinlikleri:

 • İlk Kitabım Tüyap’ta: 22 yeni yazar, fuarda düzenlenen söyleşiler aracılığıyla ilk kitaplarını kitapseverlere tanıttı.
 • Uluslararası Etkinlikler: Uluslararası salonda gerçekleşen etkinliklerden bazıları aşağıda listelenmiştir:
  My National Parks Series" Turkish Edition Rights Licensing Contract Signing Ceremony Forum for China-Turkey Copyright Exchange
  Turkish and Indian Book Markets and Collaboration Opportunities
  Literature for Children and Poetry, Promoters of Contemporary Romanian Literature
  The Influence of Turkish Words and Language in Macedonian Poetry
 • İnteraktif Etkinlik Alanı: Fuar alanı içerisinde oluşturulan interaktif etkinlik alanında çocuk ve yetişkinlere yönelik belirlenen günlük temalara uygun olarak düzenlenen ilgi çekici etkinliklerle ziyaretçiler keyifli zaman geçirdiler. (Temalar: Fantazi, Manga-Anime-Karikatür, Polisiye-Ekoloji ve Sürdürülebilirlik, Yaratıcılık ve Tasarım, Yapay Zekâ ve Robotik Uygulamalar)
 • Ödül töreni: Fuar boyunca Attila İlhan Edebiyat Ödülleri Ödül Töreni, Tekin Sönmez Dil, Felsefe, Edebiyat Ödülleri ve Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Töreni olmak üzere 3 ödül töreni gerçekleşti.
 • Sergi: “Kırk Yılın Onur Yazarları” Sergisi ve “Kırk Yılın Kitap Fuarı Afiş ve Fotoğraflarından Seçmeler” sergisi olmak üzere 2 sergi gerçekleşti.
 • Kitap: “Kırk Yılın Onur Yazarları”, “Deniz Kavukçuoğlu Seksen Yaşında” ve “Cumhuriyeti Yaşayan Asırlık Çınar: Nermin Abadan Unat” onur yazarı kitabı olmak üzere TÜYAP tarafından üç kitap hazırlanıp, yayımlandı.
 
 

Özel İndirimler

Fuarda birçok yayınevinden özel indirimler ve kampanyalar sizi bekliyor. Kitap alışverişi yapmak için daha iyi bir zaman olamaz! Yayınevleri, fuar süresince belirli kitapları, paketleri veya geniş bir ürün yelpazesini indirimli fiyatlarla sunabilir. Fuar okurlarına özel indirimler sağlayan yayınevleri ayrıca çeşitli kampanyalar aracılığıyla da indirim uygulayarak daha fazla kitaba sahip olmanızı sağlar.

Gizli Hazineler

Süreli yayınlar, dergiler, fanzinler ve kıymetli ikinci el ürünler de burada! Fuar alanında sahaf stantlarını gezerek istediğiniz konularda kitaplar bulabilir, eski ve nadir baskılara rastlayabilir ve koleksiyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Uzun zamandır aklınızda olan ve bulmayı arzuladığınız kıymetli hazine, İstanbul Kitap Fuarı’nda.

Farklı Sesler

Düşüncelerin aracısı kitaplar, bir ses olarak fuar alanında sizi bekliyor. Fuarda yer alan dernek ve sivil toplum kuruluşları ile görüşerek farklılıklara tanıklık etme ve keşfetme zamanı! Hayata farklı perspektiflerden bakmanızı sağlayacak sivil toplum kuruluşları ve dernekler, sizlere çeşitli kültürel deneyimler yaşatmak için İstanbul Kitap Fuarı’nda. Eğitim, kültür ve sanat, vb. alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların, yürütmüş oldukları projeleri ve ilgili yayınları inceleyebilirsiniz.