TÜYAP ADANA 11. ULUSLARARASI TARIM FUARI TÜM ZAMANLARIN ZİYARETÇİ REKORUNU KIRDI

Çukurova’nın tek uluslararası fuarı olma özelliği taşıyan Adana 11. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları, rekor ziyaretçi ile kapandı. 10 bin 800 m² kapalı 24 bin 200 m²’si açık olmak üzere toplamda 35 bin m²’lik alanda 250 katılımcı firma ile kapılarını ziyaretçilerine açan Fuar, 5 günde 201.757 kişiyi ağırladı. 11. Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları, 9 ülkeden yaklaşık 250 kişilik yabancı alım heyeti ağırladı. Fuarın oldukça başarılı bir şekilde son bulduğunu ifade eden TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Rekorlarla açtığımız fuarımızı bir de ziyaretçi rekoru kırarak kapattık. Adana Tarım Fuarı tarihinin en fazla ziyaretçisini 11. Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarlarımızda ağırladık. 5 günde toplam 201 bin 757 tarım profesyonelini katılımcı firmalarımız ile buluşturduk. Önemli iş bağlantılarına vesile olduğumuz fuarımıza katılan tüm firmalarımıza ve ziyaretçilerimize çok teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Tarım sektörünün lokomotif kentlerinden biri olan Adana’da düzenlenen 11. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarları bölgede büyük ses getirdi. Türkiye’nin dört bir yanından tarım firmalarını bir araya getiren Fuar, 250 sektör temsilcisini tek çatı altında toplandı. 35 bin m²’de açılarak Adana’da düzenlenen tarım fuarlarının en büyük metrekaresine ulaşan Fuar, 5 günde 201.757 kişiyi ağırladı.

Geçen yıla kıyasla ziyaretçi sayısında yüzde 14’lük bir artış yaşandığını belirten Alagöz, “Ziyaretçi sayımız geçen yıl 176 bindi. Bu yıl ise bu rakam yüzde 14 artarak 201.757 oldu. Bu artış hem bizi hem de katılımcı firmalarımızı oldukça memnun etti. Seneye daha büyük hedefleri gerçekleştirmek çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

10 yılın rekoru kırıldı

Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarlarının son 10 yılda ziyaretçi sayısını 3 kat arttırdığına dikkat çeken Alagöz, fuar anketlerini incelediklerinde ziyaretçilerin yüzde 96’sının fuarları tekrar ziyaret etmek istediklerini söyledi. Alagöz, ziyaretçilerin fuardan memnun olarak ayrılmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Son 10 yılın katılımcı ve m² rekorunu da kırdıklarını belirten Alagöz, fuarların her geçen yıl büyük bir ivme kazandığına dikkat çekti.

Bugüne kadar Adana Tarım ve Sera- Bahçe Fuarlarını 1 milyon 500 bin kişi ziyaret ettiğini vurgulayan Alagöz, fuarlara 10 yılda yaklaşık 2 bin firmanın katıldığını vurguladı.

9 ülkeden alım heyetleri ağırlandı

Yurt içindeki ve yurt dışındaki tanıtım faaliyetlerini 1 yıl boyunca aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Alagöz, fuarda İran, Azerbaycan, Gürcistan, Kıbrıs, Bosna Hersek, Makedonya, Filistin, İsrail ve Ukrayna’dan alım heyetleri ağırladıklarını dile getirdi. 9 ülkeden yaklaşık 250 kişilik yabancı alım heyetini firmalarla buluşturduklarını belirten Alagöz, önemli iş bağlantılarının kurulmasından dolayı da çok memnun olduklarını ifade etti.

Alım heyetlerinin firmaları tek tek gezerek ürünler hakkında bilgi aldığını söyleyen Alagöz, Fuarın ülkeler arasında ticaret köprüsü oluşturmasında da önemli katkıları olduğunun altını çizdi. Alagöz, alım heyetlerinin de Fuardan oldukça memnun ayrıldığını vurguladı.

2018 yılının hazırlıklarına şimdiden başladıklarını belirten Alagöz, Tüyap Adana 12. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarlarının 7-11 Kasım 2018 tarihleri arasında TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.   ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN